Uždaryti

Pirtis prieš koronavirusą?

Jūs esate čia: Namai » Sveikata » Sveikatos problemos » Pirtis prieš koronavirusą?

Pasaulį bauginanti koronaviruso epidemija atsirito ir iki mūsų... Nerimas, nežinia, baimė, karantinas... Ką daryti? Kaip apsaugoti save ir kitus? Visa bėda, kad veiksmingų priemonių, vaistų ar vakcinų, kurie leistų kovoti su šiuo užkratu, kol kas nėra ir nežinia, kada bus. Ligos inkubacinis laikotarpis gali trukti nuo 5 iki 24 dienų, iki pusės juo užsikrėtusiųjų perserga besimptome forma, bet tuo metu, patys to nežinodami, tiek vieni, tiek kiti gali lengvai užkrėsti aplinkinius. Gydytojai pataria laikytis asmens higienos, vengti artimų kontaktų, atsisakyti kelionių, susirūpinti bendra sveikata, lėtinių ligų gydymu. Ir, tiesą sakant, tiesiog palinki sėkmės, mat viskas labiausiai priklauso nuo jūsų imuninės sistemos būklės.

Visokios informacijos apie koronavirusą daug, tačiau visą ją reikia vertinti kritiškai ir sekti oficialių medicinos įstaigų skelbimus. Deja, vaistų nuo koronaviruso nėra, vienintelis, kas jus gelbės, jei susirgsite - jūsų imunitetas. Galimi ir tokie atvejai, kai nešiotojai apskritai niekada nesusirgs , tačiau virusą platins. Taigi suprantate patys, kad čia tinka posakis, jog skęstančiojo gelbėjimas yra jo paties rankose – t.y. jūsų pačių.

Virusas jau tarp mūsų ir su juo susidurti galime bet kur. Be abejo, šiuo laiku labai svarbus atsargumas, distancija ir saviizoliacija. Tačiau vargu, ar realiai įmanoma save 100% apsaugoti nuo visų galimų grėsmių. Kokių priemonių galime imtis, kad padėtume sau inkubaciniu laikotarpiu? Mes manome, kad tradicinė pirtis gali tapti labai efektyvia priemone kovojant su šia liga.

Pirtis prieš virusus

Visiems žinoma (ir tai įrodyta ne vienu moksliniu tyrimu), kad pirtis - puiki priemonė grūdintis ir stiprinti imuninę sistemą. Nuolat vaikštantys į pirtį gripus ir peršalimo ligas praktiškai pamiršta arba perserga jomis itin lengvai. Tačiau, kaip sako mūsų liaudies išmintis, ne tada metas šunis lakinti, kai į medžioklę laikas. Kitaip tariant, jei susigriebsite, jog metas stiprinti imunitetą, per pora dienų nei pirtis, nei eketė, nei stebuklingi užkalbėjimai jums to nepadarys. Ir visgi - ar gali pirtis kuo nors padėti tiems, kas susigriebė tik dabar?

Pagrindinis pirtyje veikiantis faktorius, žinoma, yra karštis. Gerai pasikaitinus ir pasivanojus, kūno vidinė temperatūra gali pakilti iki 38,5-39 laipsnių ar net daugiau. Yra nemažai mokslinių tyrimų, kuriais buvo bandoma išsiaiškinti, kaip pirtis gali įtakoti sergamumą gripu ir peršalimo ligomis. Pvz.,1990 m. Vienos universiteto mokslininkai paskelbė savo tyrimo išvadas. Savanoriai buvo suskirstyti į dvi grupes. Viena jų pusę metų reguliariai lankėsi pirtyje, kita to nedarė. Pusę metų buvo stebima jų sveikatos būklė, fiksuojamos peršalimo ligos, jų trukmė ir sunkumas. Tyrimas parodė, kad grupė, kuri lankėsi pirtyje, peršalimo ligomis sirgo iki dviejų kartų rečiau. Tuo tarpu susirgusiųjų ligos trukmė ir sunkumas skyrėsi nežymiai. Galima tik spėti, jog per tokį palyginus trumpą laiką grūdinantis ir imuninę sistemą stiprinantis pirties poveikis dar nelabai spėdavo pasireikšti, tačiau karštis, jei į pirtį buvo einama pačioje užsikrėtimo pradžioje, paprasčiausiai sunaikindavo užkratą, jam dar nespėjus pridaryti bėdos. 

Moteris kaitinasi lietuviškoje pirtyje. 
 

Kuo gi čia dėtas koronavirusas? Pamąstykime logiškai. Mūsų kūnas kelia temperatūrą ne tam kad mus pagąsdintų - tai apsauginė reakcija, kurios paskirtis - kovoti su infekcija. Tą patį daro ir pirtis. Karščiui visiškai tas pats, su karūna tas jus užpuolęs virusas ar be, todėl mutuok nenutavęs - prieš tai neatsilaikysi... Gera žinia ta, kad koronavirusas aukštai temperatūrai itin jautrus ir vienas iš pirmųjų šios infekcijos požymių - aukšta temperatūra, kurios medikai liepia jokiu būdu nemušti bent pora dienų. Blogoji naujiena - jei infekcija jau įsigalėjusi, jūsų organizmo resursų kovai su ja gali paprasčiausiai nepakakti. Vadinasi, pakeldami kūno temperatūrą pačioje pradžioje, kol užkratas dar labai neišplitęs ir natūralios organizmo apsaugos dar neįsijungusios, mes turime šansą virusą sunaikinti, kol jis dar nepridarė bėdos. Nes kai temperatūra jau sukilusi - ne laikas į pirtį. Reikia gulėti lovoje ir gydytis. 

Jokiu būdu neikite į pirtį karščiuodami! 

Tačiau čia kyla kitas klausimas - kaip žinoti, kad reikia eiti į pirtį, jei nejaučiame simptomų? Atsakyti paprasta. Tiesiog eikite. Profilaktiškai. Prisiminus, kad inkubacinis viruso laikas gali trukti tik 5 dienas, epidemijos grėsmės atveju vertėtų eiti į pirtį dažniau nei įprasta - du kartus per savaitę. Ir pasistenkite tikrai giliai ir gerai sušilti, pasivanoti.

Tačiau kai aplink siaučia virusai, venkite didelių žmonių susibūrimų, grupinių procedūrų. Saugiausia kaitintis savoje pirtyje, su savo šeima ir artimaisiais. Tačiau net ir tuo atveju nepamirškite asmens higienos, dezinfekuokite durų rankenas ir kitus paviršius, kurie gali turėti sąlytį su užkratu. 

Teisybės dėlei reikia paminėti, kad pati garinė yra gana saugi - karštis savo darbą padaro. Bet nepamirškite, kad dažniausiai pirtyje yra ir priepiryis, prausykla, tualetas, kitos patalpos, kurios gali tapti užkrato šaltiniu. 

Nauja - tai pamiršta sena [papildymas]

Sveikatingas kūno šildymo poveikis buvo gerai žinomas dar XIX a. Štai kaip karštos pirties terapinį efektą mini bene žymiausias istorijoje JAV medicinos daktaras  J. H. Kellogg.

Nors karštas oras yra pagrindinis pirties veiksnys, bet ir trynimas bei kitos manipuliacijos, taip pat dušas daro teigiamą poveikį. Garinė pirtis yra viena iš galingiausių žinomų prakaitavimą skatinančių priemonių, stimuliuoja pašalinimą aukščiausiu laipsniu. Tai savaveiksmė priemonė gydant ūminį ir lėtinį reumatą, reumatinę podagrą, nutukimą, mieguistumą, gelta, maliarinę ir sifilitines ligas bei daugybę kitų. Mums pavyko sustabdyti karštinę, sukeltą vidurių šiltinės jos pirmajame etape vos per 2 -3  garinės pirties procedūras ir mes laikome pirtį specifine gydomąją priemone trumpalaikiam ir atsinaujinančiam karščaivimui.

Iš J.H. Kellogg. M.D. 1906. „Home Hand-Book of Domestic Hygiene and Rational Medicine (1906).

Iš šių dienų pozicijos labai svarbu žinoti, kad pirtis negydo virusinių susirgmų, bet sudaro sąlygas virusui, patekusiam į organizmą žūti inkubacinio laikotarpio metu. Tai yra karšta pirtis labai padeda pačio organizmo imuninei sistemai kovoti su virusu. Tą patvirtina ir pačių pirtininkų patirtis, kuri leidžia kaitinimąsi pirtyje rekomenduoti kaip antivirusinę procedūrą, galinčią išgelbėti nuo susirgimo pavojingu epideminio viruso plitimo laikotarpiu.

Antivirusinės pirties procedūra

Keletas patarimų, kurie gali jums praversti:

  • Eikite į karštą, (bet ne per karštą) pirtį. Karšta ir sausa (90°C ir daugiau) pirtis gali duoti priešingą efektą - nudegins kvėpavimo takus ir atvers kelią infekcijai.
  • Praleiskite garinėje pakankamai daug laiko, kad spėtumėte tikrai giliai įšilti.
  • Stenkitės ne sėdėti, bet gulėti ir jei galite, aukščiau iškelkite kojas. Dėvėkite storą pirties kepurę.
  • Naudokite vantas ir pasivanokite - tai pats geriausias būdas sušildyti kūną. Būtinai gerai pavanokite kojas!
  • Jei turite savą pirtį, idealu į ją eiti kartu su artimaisiais, šeima - taip ne tik apsaugosite juos, bet ir išvengsite nereikalingų kontaktų su galimais kitais viruso nešiotojais.
  • Nepamirškite natūralių (ir malonių) pirties antiseptikų inhaliacijų: eterinių aliejų (pvz., eukalipto, arbatmedžio), bičių pikio, spygliuočių vantų.
  • Stenkitės neperšalti priepirtyje, apsimaukite šiltas šlepetes, užsivilkite chalatą.
  • Venkite eketės ir labai šalto dušo - tai mažina kūno įšilimą. Apsipilkite drungnu vandeniu.
  • Po išsikaitinimo būtinai šiltai apsivyniokite ir pagulėkite bent 30 min., kad gerai išprakaituotumėte.
  •  Mėgaukitės pirtimi. Gera nuotaika ir džiaugsmas - viena geriausių imuninės sistemos stiprinimo priemonių. 

Be abejo, šie patarimai nepakeičia visų kitų rekomenduojamų apsaugos priemonių. Tačiau išbandyti verta, nes taip jūs ženkliai sumažinsite susirgimo galimybę.

Kasdienė higiena

Pataria Laimė Kiškūnė, aromaterapeutė

Saugantis greitai plintančio viruso, rekomenduojama kuo dažniau plauti rankas su muilu ir jas valyti dezinfekciniu skysčiu, kurį nesunkiai galite pasigaminti patys.

Paimkite 1 valg. š. degtinės ir sumaišykite su 25-30 lašų vieno iš sekančių eterinių aliejų:

  • arbatmedžio,
  • eukaliptų,
  • penkiagyslių mirtenių (niaoulio),
  • egiptinių kmynų
  • čiobrelių.

Gautą mišinį gerai išmaišykite su 1 stikline vandens ir naudokite rankoms dezinfekuoti. Galite nešiotis buteliuke. Keliais lašais to mišinio nusivalykite rankas ir leiskite nudžiūti.

Plačiau apie aromaterapiją ir virusus: Antivirusinė aromaterapija.

Jei susirgote. Informacija apie ligos eigą

Pirmasis ligos simptomas – staiga pakilusi temperatūra – per 1-2 val. ji gali pasiekti 39°C ir daugiau. Tuo pat metu prasideda sąnarių ir raumenų skausmas, vėliau pradeda skaudėti galvą, atsiranda didelis silpnumas – jausmas toks, jog jus būtų pervažiavęs traukinys, ir net ne vieną, o du kartus. Vėliau, po 6-12 val., prasideda nežmoniškas kosulys – kosėsite pastoviai su kelių/keliolikos sekundžių tarpais. Toks ūmus kosulys po keleto valandų iššaukia dusulį – pradedate jausti, jog jums trūksta oro. Temperatūra gali dar labiau pakilti, sąnarių-raumenų-galvos skausmas didėja, nuo kosulio atsiranda ir gerklės skausmas.

Jaučiate šiuos simptomus?

Jei taip, greičiausia, kad susirgote viena iš koronaviruso atmainų, kurių jau suskaičiuojama ne viena, ir ne dvi. Svarbu - jokių būdu neikite į pirtį - pakilusi kūno temperatūra yra pirties kontraindikacija! Nuo to momento, kai pakilo temperatūra organizmas įjungė natūralius gynybinius mechanizmus ir viskas priklauso nuo jūsų imuninės sistemos.

Kas toliau?

Variantas A – skambinate numeriu 112 ir toliau kaip Dievas duos.

Variantas B – nedelsiant gulatės į lovą ir izoliuojate nuo savęs visus namiškius. Jei nesergate jokiomis lėtinėmis ligomis, ypač inkstų ir širdies, mažiausiai dvi paras vaistais nemuškite temperatūros – nes tik prie aukštos temperatūros virusas žūna ir tai, tikriausiai, kol kas vienintelis kovos būdas su juo šiandien. Kad maksimaliai išvengtumėt šalutinio aukštos temperatūros poveikio, gerkite daug skysčių – net ne daug, o LABAI daug, gerkite juos pastoviai, ypač natūralias kosulį mažinančias arbatas.

Prasidėjus kosuliui ir gerklės skausmui, gausiai naudokit gerklės purškalus natūralių aliejų pagrindu, nenaudokite gleivinę sausinačių priemonių – nuo jų jausitės dar blogiau. Kadangi pastovus gerklės kutenimas ir kosulys jus kamuos ir visą naktį, todėl negalėsite užmigti, nors nuo silpnumo akys pačios merksis. Tokiu atveju pabandykit sučiulpti 1-2 tabletes gerklės dirginimą mažinančių pastilių – jos per porą valandų „užklijuoja“ jūsų gerklę, todėl kuriam laikui sumažėja kosulys ir galite užmigti.

Jei pajausite, jog nuo kosulio atsiranda dusulys – nepanikuokite – stenkitės kvėpuoti tolygiai. Pastoviai „įsiklausykite“ į savo organizmą – jei jaučiate, jog jūsų širdis ilgą laiką dirba neįprastai, ar staiga pradedate jausti, jog “turite“ inkstus – išgerkit temperatūrą mažinančių vaistų, nors būtų idealu, jei to nedarytumėt nors pirmas 24 val. po pirmų simptomų atsiradimo. Ir nepamirškite daug skysčių!

Bet kokios ligos eiga visų pirma priklauso nuo jūsų imuniteto – jei jis stiprus, krizė gali praeiti per 4-5 paras, jei silpnas – vėliau, arba... niekada, deja.   Koronavirusas visų pirma plinta oro-lašeliniu būdu. Kaukė jums tikrai padės, jei šalia kažkas čiaudės, taip pat, jei čiaudėsite jūs pats.

Tyrimų rezultatai

Papildyta 2020 03 21

Kinų tyrėjai rado viltį teikiantį faktą - viruso COVID-19 plitimą gali efejtyviai stabdyti sukštesnė drėgmė ir aplinkos temperatūra. Jie ištyrė, kad viruso plitimo greitis (parametras R0) atvirkščiai proporcingas oro temperatūrai ir drėgmei.

Kuo didesnė temperatūra ir drėgmė, tuo mažesnis viruso R0. Šis R0 parametras (vadinamas pagrindiniu reprodukcijos santykiu) apibūdinab et kokios infekcijos protrūkį. Jis reiškia „jei žmogus užsikrėtęs, kokiam skaičiui žmonių jį perduos“ - pavyzdžiui, jei R0 = 2, užkrėsti žmonės jį perduos vidutiniškai 2 kitiems žmonėms. Mažesnis R0 reiškia, kad liga gali perduoti mažiau žmonių. R0 žemiau 1 reiškia, kad liga ilgainiui išnyks.

Viruso plitimo greitis
COVID-19 plitimo greičio priklausomybė nuo temperatūros ir drėgmės.

Temperatūros padidėjimas 1° C ir 1% antykinės drėgmės sumažina R0 atitinkamai 0,0266 ir 0,0106. Vadinasi, aukšta temperatūra ir didelė drėgmė žymiai sumažina užkrato plitimą. Tai rodo, kad vasaros ir lietaus sezono atėjimas į šiaurinį pusrutulį gali efektyviai sumažinti COVID-19 plitimą “, - rašo Kinijos tyrėjai.

Šaltinis: https://www-zmescience-com.cdn.ampproject.org/c/s/www.zmescience.com/science/news-science/warm-weather-coronavirus-spread-05243/amp/?fbclid=IwAR1LbZa1Y5bpxe-siMsUjRpdkq2azguUWPmMogOfLzhrxDxofLNuwqwMuuk)

Žyma: sveikata.

Taip pat skaitykite

Antivirusinė aromaterapija

Antivirusinė aromaterapija

Siaučiant virusams prisiminkime geruosius mūsų sveikatos pagalbininkus — eterinius aliejus. Gamta vykstant evoliucijai sukūrė ir… Toliau

Karščio poveikis

Karštis yra pagrindinis faktorius, veikiantis mus bet kurio tipo pirties garinėje. Mus gali veikti karštas oras, karštas garas,… Toliau

Vanojimasis

Vanojimasis

Jei pirtininko nėra, jis užsiėmęs ir niekas nugaros nepakaso, nenušveičia, o pačiam tai padaryti –nepatogu, natūralu, kad… Toliau

Senoji Pasartiškių pirtis

Pastaruoju metu senoji Pasartiškių pirtis tiek savo išore, tiek savo vidumi smarkiai pakito. Ir senųjų pirčių, kuriose… Toliau

Komentarai

Straipsnis neturi komentarų. Būk pirmas!

(Reikia prisijungti, kad galėtumėte rašyti komentarą.)

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“