Uždaryti

Aromaterapinis masažas

Jūs esate čia: Namai » Pirtininkams » Masažas » Aromaterapinis masažas

Aromaterapijos istorija siekia daugiau nei 5000 metų. Ji yra turtinga savo atradimais, receptais, naudojimo patirtimi, pritaikymo galimybėmis ir būdais nuo sveikatos, grožio procedūrų iki religinių ritualų. Bėgant tūkstantmečiams kvapnių augalų esencijų eterinių aliejų naudojimas labai kito. Skirtingais laikotarpiais įvairiai realizavosi pasaulio žemynuose bei atskirų tautų kultūrose. Eterinių aliejų ir aromaterapijos taikymas daugelį amžių buvo labiau artimas tam tikrų sluoksnių žmonėms, pavyzdžiui, karaliams, grafams ir kitiems aukštuomenės nariams, o šiais laikais jis gali būti prieinamas kiekvienam iš mūsų. Daugelis sveiką gyvenseną praktikuojančių žmonių yra susipažinę su natūralių eterinių aliejų panaudojimu, veiksmingumu ir įsitikinę jų gydomąja galia.

Aromaterapija - tai fizinių bei dvasinių problemų gydymas ir profilaktika, naudojant natūralius augalinės kilmės aromatus. Eteriniai aliejai - pagrindinės aromatinės medžiagos- yra kvapūs, sudėtingos sandaros lakiųjų medžiagų junginiai, gaminami iš aromatingų augalų (gėlių, medžių, šaknų, dervų, sėklų) distiliavimo būdu. Kadangi su augalais žmonija gyvena visą savo buvimo laiką žemėje, eterinius aliejus mūsų organizmas pažįsta ir moka juos perdirbti. Jie turi savybių apsaugoti nuo virusų, mikrobų ir grybelių.

Eteriniai aliejai į organizmą patenka dviem būdais - įkvepiant ir per odą (kai kuriuos e.a. galima vartoti ir į vidų). Kai eteriniai aliejai paskleidžiami ore, mažos gydomosios molekulės įkvepiamos per nosį. Stimuliuojami kvapų receptoriai pritraukia molekules. Jų molekulės tokios mažos, kad ištirpusios nosies gleivinėje greitai patenka į plaučius, tuomet į kraują ir išnešiojamos po visą kūną.

Įkvepiant gydomojo lygmens eterinius aliejus galima pakeisti smegenų cheminius procesus, todėl yra puiki priemonė koreguoti psichoemocinę būseną. Eteriniai aliejai gali raminti, stimuliuoti, tonizuoti, padėti užmigti, atpalaiduoti ar net skatinti lytinį potraukį. Kiekvienas eterinis aliejus turi daug savybių, padeda esant įvairiems negalavimams, todėl reikėtų juos rinktis ne tik pagal kvapą, bet ir pasidomėti jų poveikiu.

Masažas naudojant eterinius aliejus yra vienas iš svarbiausių gydymo būdų, nes čia derinamas aliejų poveikis ir svarbus masažuotojo ir žmogaus, ieškančio pagalbos, ryšys. Masažas yra prisilietimo menas, masažuotojas turi susikaupti, susikoncentruoti, nuraminti mintis, nes kur bus nukreiptos mintys, ten ir tekės energija. Tai vienas iš efektyviausių organizmo veikimo būdų, nes užtikrina greitą aromatinių medžiagų patekimą į limfą ir kraujotaką, kompleksiškai veikia organizmą. Šiuo būdu teigiamai veikiami ne tik kvėpavimo organai, kraujo apytaka, centrinė ir periferinė nervų sistema, bet reguliuojama ir endokrininės sistemos veikla, kepenų ir žarnyno funkcijos. Masažas skatina gilesnį savęs pažinimą ir suvokimą.

Masažuojamas visas kūnas arba jo dalys. Saulės rezginys masažuojamas norint suaktyvinti kūno energiją, stuburas ir pėdos- atsipalaidavimui, skrandžio ir pilvo sritis- esant virškinimo sutrikimams,apatinė nugaros dalis masažuojama norint pažadinti seksualinę energiją.

Yra pastebėta, kad pėdų odą gausiai įtrynus česnakų eteriniu aliejumi, jau po 10-20 minučių iš burnos jaučiamas česnako kvapas. Kitiems aliejams reikia šiek tiek daugiau laiko. Tai įrodo, kad per odą patekęs eterinis aliejus apkeliauja visą organizmą ir atiduoda savo stiprinančias savybes. Gydant eteriniais aliejais svarbu žinoti, kad būtent pėdose yra labai daug su kiekvienu organu susijusių refleksinių taškų ir pėdų oda labai gerai absorbuoja eterinius aliejus.

Prieš pradedant naudoti eterinį aliejų masažui rekomenduojama atlikti testą. Kiekvieno žmogaus kūnas yra skirtingas, todėl pirmiausia reikėtų išbandyti aliejų mažame odos plote (pvz. ant dilbio). Išbandyti galima vieną aliejų ar mišinį vienu metu. Naudojant kelis naujus aliejus pakanka ant odos palikti 3-5 min. kūno atsakui prieš taikant antrą aliejų.

Visam kūno masažui sunaudojama 30-50 ml, nugaros masažui 15ml , veido - 5-10 ml bazinio aliejaus. Veido masažui naudojamas mažiausios koncentracijos 0,5% e.a. mišinys. Patys eteriniai aliejai yra lipofilinės medžiagos, t. y. tirpsta aliejuje, todėl juos lengva naudoti atskiedus augaliniame aliejuje iki norimos koncentracijos. Geriausiai aktyvias eterinių aliejų medžiagas į gilius odos sluoksnius perneša natūralūs augaliniai aliejai – migdolų, abrikosų, simondsijų (jojobos), kokosų. Mineraliniai aliejai netinka, nes odos paviršiuje sudaro plėvelę, užkemšančią poras.

Pirmiausia rekomenduojama pradėti nuo geriau žinomų, pvz. lavandos ar arbatmedžio eterinio aliejaus. Labai svarbus yra tinkamas aliejų panaudojimas .Tarkim, panaudojus citrusinius aliejus, nepatariama tą pačią dieną būti saulėje, kadangi jie yra fototoksiški , nes gali susidaryti pigmentines dėmės odoje. Gerai nežinant eterinių aliejų poveikio , ypač atsargiai juos reikėtų naudoti pirtyje atliekant masažus ar kitas kosmetines procedūras. Kadangi e.a. gali būti ir "karšti" (pvz . raudonėlis, čiobrelis, gvazdikėlis, cinamonas), vartojant netinkamai ar jų perdozavus galima nudeginti odą (pirtyje šiuos aliejus vartoti tiktai skiestus).

Aliejams sąveikaujant su vandeniu ir šiluma žymiai padidėja jų veiksmingumas. Perdozavus e.a. ant odos, nereikėtų jų plauti vandeniu, nes vanduo tiktai suaktyvina jų veikimą, vertėtų gausiau patepti baziniu, natūraliu augaliniu aliejumi, kad oda nurimtų. Atliekant masažą sausoje patalpoje jų poveikis bus silpnesnis.

Masažas su eteriniais aliejais yra puiki priemonė sprendžiant odos problemas. Reguliariai atliekamas masažas naudojant eterinius aliejus gali sustabdyti raukšlių atsiradimo procesą, bet geriausia taip gydyti dar joms neatsiradus. Masažas visų pirma pagerina kraujotaką, o tai reiškia, kad kraujagyslės geriau aprūpinamos deguonimi. Deguonis yra labai svarbus jungiamojo audinio augimui ir elastingumui, kaip , beje, ir visoms kūno ląstelėms. Veidą masažuoti reikia labai švelniai, antraip odos būklė gali pablogėti. Šiuo atveju patys veiksmingiausi aliejai yra bosvelijų ir nerolis. Pirmąjį egiptiečiai naudojo įvairiausiais kosmetiniais ir religiniais tikslais, taip pat ir balzamavimui. Jis tinka odai konservuoti ir kartais, priklausomai nuo aplinkybių, išlygina jau susidariusias raukšles ir apsaugo nuo tolesnio raukšlių susidarymo. Nerolis skatina naujų , sveikų ląstelių augimą, todėl jungiamojo audinio senėjimo procesai sustabdomi, ir oda atrodo jaunatviška, lygi ir švelni.

Aromaterapija yra viena iš veiksmingiausių terapijos formų gydant celiulitą, ypač kai derinama su sveika mityba ir lengva mankšta. Celiulitas tai ne tik kosmetinė problema, tai reiškia, kad limfinė sistema nepajėgi pašalinti nuodingąsias medžiagas iš organizmo. Taip pat celiulito atsiradimui turi įtakos ir hormonų pusiausvyra. Pagalbos veiksmingumas priklauso nuo parinktų aliejų. Jie turėtų pasižymėti detoksikuojančiomis, skatinančiomis limfinę sistemą ir šlapimo išsiskyrimą bei hormonų veiklą reguliuojančiomis savybėmis. Labai svarbu nuolat keisti aliejų. Šiuo atveju tiktų pelargonijos, rozmarinų, beržų, kadagių, greipfrutų ir kt. eteriniai aliejai. Celiulito atsiradimo priežastis gali būti ir stresas, nes įsitempęs organizmas labiau kaupia nuodingąsias medžiagas, o jos šalinamos nepakankamai veiksmingai. Tokiu atveju norint pašalinti stresą ir jo priežastis, reikėtų atlikti limfinės sistemos, ir bendrą aromaterapinį masažą.

Nemažai eterinių aliejų turi raminamąjį poveikį. Ypač akivaizdus šis poveikis centrinei nervų sistemai. Vieni iš efektyviausiųjų raminamųjų aliejų yra ramunėlių, lavandų, bergamočių ir nerolis. Rečiau naudojami kvapiųjų šalavijų, mairūnų, melisų, santalų ir kt. Kiekvienas iš šių aliejų ne tik veikia raminamai, padeda įveikti nemigą, bet turi ir daugybę kitų savybių.

Eteriniai aliejai, naudojami masažuojant turi tiesioginį poveikį raumenims. Ramunėlių, levandų, mairūnų ir rozmarinų aliejai mažina pavargusių raumenų skausmą. Kvapiųjų šalavijų ir jazminaičių aliejai pasižymi raumenų atpalaiduojamuoju poveikiu, o juodųjų pipirų, kadagių ir rozmarinų aliejai aktyvina raumenis, didina jų tonusą ir produktyvumą, todėl ypač rekomenduotini sportininkams prieš treniruotes.

Daug eterinių aliejų , vadinamų antispazminiais, kurie atpalaiduoja vidinių organų raumenis. Juos galima naudoti gydant virškinimo, vidurių sutrikimus, stabdant viduriavimą, malšinant menstruacijų skausmą. Tokiais atvejais tiktų : bergamočių, juodųjų pipirų, ramunėlių, kiparisų, pankolių, kadagių, levandų, mairūnų, pipirmėčių, rozmarinų ir santalų aliejai. Širdies raumenį tonizuoja levandų, mairūnų, nerolio, pipirmėčių, rožių ir rozmarinų aliejai.

Kadangi eterinių aliejų poveikis įvairiapusis, svarbu atsižvelgti kokiu paros metu atliekamas masažas. Nevertėtų vakare naudoti aliejų, kurie gali suaktyvinti (pvz. rozmarino , pušų), nes sunku bus užmigti. Eteriniai aliejai yra labai koncentruoti ( gali būti nuo 100 iki 10000 kartų labiau koncentruoti nei pati žolė), todėl jų nereikėtų perdozuoti. Reikėtų laikytis taisyklės- kuo mažiau, tuo geriau. Labai efektyvu atlikti masažą po pirties, kuomet atsivėrusios kūno poros padeda e.a. greičiau įsiskverbti į kūną.

Aromaterapija yra natūrali, nesikišanti (neinvazinė) gydymo ir profilaktikos sistema, veikianti visą žmogų, o ne atskirą simptomą ar ligą, padedanti atkurti natūralią organizmo pusiausvyrą, reguliuoti, gydyti ir palaikyti sveikatą naudojant eterinius bei augalinius aliejus. Nors niekas iki galo dar neišsiaiškino kodėl ar kaip eteriniai aliejai duoda tokių teigiamų rezultatų, jų naudojimo poveikis yra toks ryškus, kad dažnai net galime vadinti "stebuklingu".

Etrinių aliejų dozavimas masažui

Daugumoje atvejų daromas 5-7% e.a. mišinys baziniame aliejuje. Tačiau vaikams koncentracija yra mažinama iki 2-3%, o kūdikiams iki 0,5 - 1%.

Eterinius aliejus patogu skaičiuoti lašais. 1 ml telpa 20 lašų eterinio aliejaus. Taigi 5% masažiniam mišiniui gayti į 50 ml bazinio aliejaus (viso 50x20=1000 lašų) reiktų 1000*5%=50 lašų e.a.

Tačiau kai kurie eteriniai aliejai yra labai stipraus kvapo. Tuomet jų paprstai lašinama ir mažiau.

Eterinių aliejų vartojimo kontraindikacijos:

  • Grynų eterinių aliejų nereikėtų vartoti ant gleivinių (burnos, nosies), saugoti, kad nepatektų į akis.
  • Citrusiniai eteriniai aliejai (citrina, bergamotė, apelsinas) didina jautrumą saulei, todėl nereikėtų būti saulėje bent 12 val. po e.a. panaudojimo.
  • Nėščiosioms, planuojančioms pastoti ir žindančioms moterims netinka estrogeninių savybių turintys eteriniai aliejai (pelargonija, šalavijas, anyžius, kraujažolė ir kt.)
  • Kūdikiams iki 3 mėn . nerekomenduojama vartoti e.a. (dėl tolimesnio vartojimo pasikonsultuoti su aromaterapeutu).
  • Asmenys, sergantys sunkiomis ligomis (inkstų, kepenų), vėžiniais susirgimais, dėl eterinių aliejų vartojimo turėtų pasikonsultuoti su gydytoju.

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“