Uždaryti

Pirtis karantino metu

Jūs esate čia: Namai » Sveikata » Pirtis karantino metu

Pirties lankymas karantino metu

Lietuvos pirties organizacijų nuomonė, 2020 03 20

Pirtis yra neatsiejama gyvenimo dalis daugeliui. Ji pripažinta Lietuvos nacionaline vertybe. Plačiai žinomas ir sveikatinantis pirties poveikis. Kaip šioje situacijoje elgtis tiems, kurie neįsivaizduoja savo gyvenimo be pirties ir kokią reikšmę pirtis gali turėti karantino metu?
Labai svarbu suprasti, kad šiuo metu pagrindinis būdas stabdyti infekcijos plitimą – vengti bet kokių nereikalingų kontaktų, laikytis maksimalios saviizoliacijos bei asmens higienos.

Pagal galiojantį LR Vyriausybės nutarimą „Dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo“ bet kokia veikla, susijusi su žmonių susibūrimu yra draudžiama:

3.2.2. Draudžiamas kultūros, laisvalaikio, pramogų, sporto įstaigų lankymas ir fizinis lankytojų aptarnavimas.
3.2.3. Draudžiami visi atvirose ir uždarose erdvėse organizuojami renginiai bei susibūrimai.
3.2.4. Draudžiama sveikatinimo paslaugų centrų, sanatorijų, poilsio centrų veikla, išskyrus individualias medicininės reabilitacijos paslaugas, kurios susijusios su gydymu.

Iš to seka, jog karantino metu DRAUDŽIAMA teikti bet kokias (tiek asmenines, tiek grupines) pirtininko paslaugas, DRAUDŽIAMI pirties renginiai, klubinės pirtys ir kita pirties veikla, kur galimas kontaktas su kitais žmonėmis.

Tikimės visų pirties mylėtojų sąmoningumo ir pilietiškumo ir primygtinai prašome atšaukti arba nukelti visus suplanuotus pirties renginius bei užsakymus, neorganizuoti naujų, o apie pastebėtus pažeidimus nedelsiant pranešti atitinkamoms tarnyboms.

Saugokime save ir vieni kitus!

Pirtis šiuo laikotarpiu galima tik griežtai asmeniniams poreikiams – jei į savo pirtį einate patys asmeniškai arba su artimiausiais savo šeimos nariais, su kuriais vis vien turite neišvengiamą fizinį kontaktą – tačiau ir tuo atveju imkitės visų atsargumo priemonių.
Ar kaitinimasis pirtyje gali turėti teigiamą poveikį kovojant su koronavirusu? Mokslinių tyrimų ir tiesioginių atsakymų į šį klausimą nėra. Mes galime remtis tik prielaidomis ir analogijomis – kaip pirtis ir šiluma veikia žmogaus imuninę sistemą ir organizmą apskritai bei kokia jos įtaka peršalimui, gripui ir kitiems virusiniams susirgimams.

Antivirusinis pirties poveikis

Pateikiame gerai žinomus faktus apie pirties iš jos šilumos įtaką mikroorganizmų bei virusų vystymuisi ir žmogaus organizmui.

Pirma. Pirties metu laipsniškai pakyla viso kūno temperatūra (ji gali sieti 38-39 laipsnius). Tai sulėtina ligų sukėlėjų dauginimąsi ir juos naikina.
Antra. Aukšta garinės oro temperatūra dezinfekuoja jos orą, plautus ir paviršius. Todėl pačioje garinėje užsikrėtimo rizika nėra didelė, tačiau ji išlieka priepirtyje ir pagalbinėse patalpose.
Trečia. Pirties šilumos įtakoje žmogaus kraujyje 1,5-2 kartus padidėja baltųjų kraujo kūnelių (leukocitų) kiekis – tai sąlygoja padidėjusį bendrąjį imunitetą.
Ketvirta. Gausus prakaitavimas pirtyje gerai detoksikuoja organizmą, padeda jam pašalinti virusinę infekcijai būdingus toksinus. Tai gerina bendrą savijautą ir greitina gijimą.
Penkta. Pirties metu išsiskiria endorfinai - „laimės hormonai“. Pagerėja nuotaika, stiprėja imunitetas.
Šešta. Ėjimas į pirtį yra efektyvi streso valdymo priemonė.
Svarbu! Pirtis – profilaktikos ir organizmo stiprinimo, bet ne gydymo priemonė! Pakilus temperatūrai, į pirtį eiti ir kaitintis draudžiama!
Rekomenduojama asmeninė (!) pirties procedūra

1. Eikite į karštą (bet ne per karštą) pirtį. Karšta ir sausa (80°C ir daugiau) pirtis gali duoti priešingą efektą – nudegins kvėpavimo takus ir atvers kelią infekcijai.
2. Praleiskite garinėje pakankamai daug laiko, kad spėtumėte tikrai giliai ir tolygiai įšilti, tačiau neperkaiskite – darykite pertraukėles.
3. Stenkitės ne sėdėti, bet gulėti ir jei galite, aukščiau iškelkite kojas. Dėvėkite storą pirties kepurę.
4. Gerkite šiltas prakaitavimą skatinančias arbatas.
5. Naudokite vantas ir pasivanokite - tai pats geriausias būdas sušildyti kūną. Būtinai gerai pavanokite kojas!
6. Nepamirškite natūralių (ir malonių) pirties antiseptikų inhaliacijų: eterinių aliejų (pvz., eukalipto, arbatmedžio), bičių pikio, spygliuočių vantų.
7. Stenkitės neperšalti priepirtyje, apsimaukite šiltas šlepetes, užsivilkite chalatą.
8. Venkite labai šaltų maudynių - tai mažina kūno įšilimą. Apsipilkite drungnu ar šiltu vandeniu.
9. Po išsikaitinimo būtinai šiltai apsivyniokite ir pagulėkite bent 30 min., kad gerai išprakaituotumėte.
10. Mėgaukitės pirtimi. Gera nuotaika ir džiaugsmas - viena geriausių imuninės sistemos stiprinimo priemonių.

Pirties alternatyvos

Pagrindinis pirties faktorius – šiluma. Todėl jei neturite galimybės naudotis tradicine pirtimi, jos pakaitalu gali būti:

  •  karšta vonia,
  •  karštas dušas,
  •  kojų vonelės,
  •  pirtis su garo generatoriumi,
  •  infraraudonųjų spindulių pirtis.

Dezinfekcija, antiseptikai

Gerai iškūrentos garinės plautai ir sienos yra gana saugūs – juos dezinfekuoja karštis, tačiau epidemijos sąlygomis visada rekomenduojama papildoma dezinfekcija, pirmenybę teikiant natūralioms priemonėms. Grindis, rankenas, prausyklą dezinfekuokite papildomai bendrosios paskirties dezinfekciniu skysčiu. Naudokite antiseptinius eterinius aliejus, įlašinkite jų į vandenį, plaudami grindis, garinkite, įlašinkite į purkštuvą su vandeniu ir išpurkškite patalpas.

Dar kartą primename – jokių grupinių, užsakomųjų, klubinių, edukacinių, ritualinių ar kitokių pirčių, kuriose būtų galimas kontaktas su kitais žmonėmis! Situacija labai rimta. Tačiau visus, kas turi asmeninę pirtį, norime paskatinti ir padrąsinti ją naudoti.

Karantinas gali tęstis ilgai. Mums reikės stiprybės – tiek fizinės, tiek emocinės. Daug amžių pirtis mus ne tik prausė, bet ir padėjo išgyventi. Išgyvensime ir dabar. Galbūt atrasime kažką naujo. Tačiau kol kas svarbiausia – elgtis atsakingai, saugoti save ir kitus. Mokėti pasakyti „ne“. Tam, kad paskui galėtume pasakyti „taip“.

Sveikatos, optimizmo ir vilties mums visiems!

Šį kreipimąsi nuotoliniu būdu apsvarstė, vienbalsiai pritarė ir pasirašė

Lietuviškos pirties akademija
Rimas Kavaliauskas, vadovas

Profesionalių pirtininkų asociacija
Birutė Masiliauskienė, Prezidentė

Lietuviškos pirties bičiulių draugija
Egidijus Žukauskas, Prezidentas

Perkūnijos pirties mokykla
Audra Staskevičienė, vadovė

Žyma: pirtis.

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“