Uždaryti

Pirtis - ir grožis, ir gera savijauta

Jūs esate čia: Namai » Namų SPA » Publikacijos » Pirtis - ir grožis, ir gera savijauta

Lengvas garas

„Mėgstu gerą pirtj" - šiuos žodžius dažniausiai girdime iš vyrų lūpų, tačiau ar žinote, kad nuo seno pirtis ir moteris - neatsiejami dalykai? Kaip pirtis ir grožis, pirtis ir gera savijauta. Pasirodo, po pirties mūsų oda gali tapti švelnesnė ir lygesnė, plaukai - blizgesni ir puresni, o svoris - mažesnis. Apie pirties teikiamus malonumus, jos poveikj grožiui kalbamės su VŠĮ „Pirties akademija" vadovu Rimu Kavaliausku ir masažais, pirtininkyste bei vaistiniais žolynais užsiimančia Ingrida Merkevičiene.

30-metė Rita - moderni, šiuolaikiška, savimi pasitikinti moteris. Ji rūpina si šeima, puikiai atlieka darbus, tačiau nepamiršta ir savęs. Kartą per savaitę Rita darosi manikiūrą, kartą per mėne sį eina j kirpyklą, o tris kartus per savai tę - į sporto klubą. Tačiau po aerobikos treniruočių retai kada užsuka į baseiną ar klubo pirtį - tai laiko stinga, tai jėgų. „O be reikalo, - sako Ingrida Merkevičienė. - Neįmanoma atskirti sąvokų „pirtis" ir „grožis". Pirtyje pirmiausia įkaista oda. Kai išeinam iš garinės pailsėti, ji pradeda vėsti ir po 2, 3 minučių kaip kempinė sugeria viską, kas yra jos paviršiuje. To dėl iškart po pirties dėti kaukę efektingiau, nei daryti tai namuose. Oda būna švari, todėl pasisavina medžiagas kelis kartus lengviau nei paprastai. „Be to, pirtis padeda atsipalaiduoti, suteikia optimizmo", - priduria „Pirties akademijos" vadovas Rimas Kavaliauskas.

Kaukės pirtyje

Kaukių efektas gali būti ne tik kosme tinis, bet ir gydomasis. „Jos dedamos baigiant pirties procedūras, kai daugiau nebeinama prakaituoti. Kadangi oda vėsdama viską geria, išėjus iš garinės reikia švariai nusiprausti, nusišluostyti ir tik tada dėti kaukę. Oda neturi sugerti prakaito, - pirties procedūrų subtilybes aiškina Ingrida Merkevičienė. - Jei, užsidėjusi kaukę, grįšite į pirtį, oda prakaituodama išstums viską, ką gavo, ir nieko nepasisavins." Specialistai norintiesiems pasilepinti kaukėmis rekomenduoja rinktis natūralius ir šviežius produktus. „Praktika rodo: kuo pirtis paprastesnė, tuo ji - efektyvesnė. Nereikia ypatingų išradimų, naudokime natūralias medžiagas: ugnį, natūralų medį, akmenį, orą, tyrą vandenį, vantas, pasidarytas iš šalia augančio miško", - teigia Rimas Kavaliauskas. Vaistinėmis žolelėmis bei masažais užsiimanti Ingrida Merkevičienė pabrėžia, kad, norint pasidaryti apelsinų kaukę, pirkti apelsinų sulčių parduotuvėje neverta - jų galima issispausti patiems. „Šviežias produktas visada geriau, - nedvejodama tvirtina pirties meistriškumo kursus baigusi ponia Ingrida. - Kaukės gaminamos iš medaus, žolelių, duonos, vaisių, daržovių... Tik reikia laviruoti: jei oda riebi, galima įlašinti kelis lašus degtinės, brendžio, jei sausa - šiek tiek aliejaus.
Beje, namie pasigaminta kauke galite mėgautis ir sporto klube, tiesiog persirengimo kambaryje, - iškart po pirties. Tik svarbu, kad kaukė būtų ne iš grubių medžiagų - kad nusiprausus neužsikimštų kanalizacija."

Pirtis lieknina

Anot specialistų, daug jėgų nereikalaujanti pirtis, kaip ir sportas, gali veikti jūsų kūno svorį. Jei žmogus lankosi pir tyje maždaug kartą per savaitę, tai kū nas atsipalaiduoja, pagreitėja medžiagų apykaita. Pirtyje netenkame svorio, nes išprakaituojame daug vandens. Keliais šimtais gramų, kartais net kilogramu tampame lengvesnės. „Sumažinti kūno masę nėra taip paprasta. Savavališkai pradėję riboti skysčius, galime sau pakenkti", - perspėja Rimas Kavaliauskas. Todėl susidomėjusioms ar praradusioms viltį numesti svorio „Pirties akademijos" vadovas siūlo pasitarti su specialistais ir dažniau lankytis pirtyje. Tačiau įspėja, kad tai - kompleksinė procedūra, prieš imantis jos, svarbu atkreipti dėmesį į savo organizmo būseną. Akivaizdžių rezultatų pasiekti galima ne greičiau kaip per šešis mėnesius, mat pirmiausia reikia laiko įprasti prie intensyvių pirties procedūrų, kad jos nepakenktų kitoms organizmo sistemoms, tik tada galima pradėti reguliuoti svorj. „Dažnai lankydamiesi pirtyje, imame labiau pasitikėti savimi, atsikratome streso... Kartais to pakanka, kad nebedidėtų svoris", - pagrindinę priežastį, kodėl po pirties lieknėjame, įvardijo Rimas Kavaliauskas.

Pirtis - nuo seno neatsiejama moters gyvenimo dalis

„Pirties pastato vidus anksčiau traktuotas kaip autonominė, erotiniais jausmais nepažeidžiama moterų erdvė, už jos ribų - laisva vyrų zona. Prieš pradėdamos procedūras, moterys stropiai tikrino, ar tikrai jų erdvė gerai apsaugota, kuo paprastai prieš perdamiesi nesirūpino vyrai. Uždara patalpa moterims turėjo psichologinę reikšmę, nes pirtyje jos turėjo būti ramios, saugios, ritualinio krosnies dengimo ar vantų garinimo metu - susikaupusios, t.y. apimtos meditacinės būsenos. Tam reikalingas psichologinis atsiribojimas nuo svetimos erdvės, kad pasijustų „saugios kaip pirtyje", - rašė žymus Lietuvos muziejininkas, pirčių tyrinėtojas Stasys Daunys. Anksčiau pirtis moterims buvo labai svarbi. Čia jos gimdavo, ruošdavosi tekėti, gimdydavo, mirusį nuprausdavo. Laikyta, kad pirtį globoja deivė Laima, pirtis yra tarsi jos buveinė. Moterys čia atlikdavo ir apeigas - pašutindavo vantas deivės garbei ant pirties akmenų. Kiekviena moterų bendruomenė turėjo savo pirtį. „Pirtis - labai artima moters prigimčiai", - nedvejodamas tvirtina „Pirties akademijos" vadovas. Tai kodėl šiandien ji labiau asocijuojasi su vyrais? „Vyrai aktyvesni, ir pirtyse dabar vadovauja jie: kūrena, garą užpila. Ir karštį reguliuoja - pagal save. Būtent todėl buvimas pirtyje moteriai dažnai kelia diskomfortą. Jos - tik pasyvios sėdėtojos", - mintimis dalijasi Rimas Kavaliauskas.

Malonumas visus metus

Pirtyje kaitinamės ne tik žiemą, bet ir vasarą. „Smagu kur nors prie ežero vidurį dienos išsitiesti ant žolytės. Vasarą ir kaukių asortimentas didesnis: galima naudoti įvairius daržovių tarkius. Apskritai vasarą pirtyje - daugiau laisvės", - teigia Rimas Kavaliauskas. Pradėti mėgautis pirties teikiamais malonumais niekada nėra per vėlu. Tad burkite draugių komandą, ir pirmyn į pirtį - gerinti savijautos, atsikratyti susikaupusių skysčių, ne vieno šimto gramų, lyginti odos, gaivinti plaukų! Blogas emocijas nuims kaip ranka, pasijusite pražydusios iš vidaus.

Pirties karštį atvėsinkime karšta arbata

Troškulį pirtyje malšinti reikia šaltu vandeniu ar karšta arbata? Harvardo universiteto mokslininkai vienai grupei žmonių davė vandens su ledu, kitai - karštos arbatos. Iš vada: išgėrus šalto vandens, sumažėja tik burnos temperatūra, o išgėrus arbatos, per 15 minučių. 1, 2°C nukrenta viso kūno temperatūra, sumažėja ir troškulys. Taigi geriausias gėrimas pirtyje yra arbata. Joje esančios vertingos medžiagos - eteriniai aliejai, taninas, kofeinas, vitaminai C1 B1 B2, E, provitaminas A, kalis, manganas, fluoras, geležis (daugiau nei 100 junginių) - sustiprina gydomąjį pirties poveikį. Ruošiant arbatą, labai svarbi vandens kokybė. Netinka kietas ir mineralinis. Prieš plikant arbatžoles, indą rekomenduojama praskalauti karštu vandeniu, kad sušiltų. Žaliąją arbatą reikia užpilti ne verdančiu, bet 70°C vandeniu. Iš pradžių įpilkite pusę arbatinuko, o kai arbatžolės nusistovės, - tiek, kiek reikia. Užplikyta arbata paliekama pastovėti nuo 30 s iki 6-8 min. Nelygu, kokia rūšis. Gerti reikia iš karto. Kadangi joje visą laiką vyksta cheminiai procesai, po kelių valandų, ypač jei ji užplikyta termose, ne tik pasikeičia skonis, bet ir suyra vitaminai B ir C, dingsta aromatas. Šviežiai užplikyta arbata tonizuoja nervų ir širdies kraujagyslių sistemas. Jei atėjote į pirtį pasigydyti nuo peršalimo ir norite gerai išprakaituoti, užplikykite citrinmedžio ar aviečių žiedų arbatos. Bet nepiktnaudžiaukite, kad neapsunkintumėe širdies ir inkstų darbo. Į arbatą galima įdėti mėtų, stumbražolės, žemuogių ar serbentų lapų, medaus.  

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“